در مورد BPA بیشتر بدانیم

   BPA مخفف Bisphenol A یک ماده شیمیایی صنعتی است که در ساخت پلاستیک و لاستیک از سال 1960 به کار می رود. BPA در پلاستیک های پلی کربنات و لاستیک های اپوکسی یافت می شود و در ظروفی که مانند بطری های آب که مواد غذایی و نوشیدنی ذخیره میکنند استفاده می شود.

   برخی از تحقیقات نشان داده است که BPA به کار فته در ظروف میتواند به غذا و نوشیدنی نفوذ کند. این مساله می تواند باعث نگرانی های بهداشتی و تاثیرات مخربی در مغز، رفتار، پروستات، جنین، نوزادان و کودکان شود و همچنین میتوان از مضرات نفوذ این ماده در مواد غذایی افزایش فشار خون را نام برد.

   در 19 سپتامبر 2008، موسسه ارزیابی ریسک آلمان فدرال اظهار کرد که هیچ دلیلی برای تغییر ارزیابی خطر رایج Bisphenol بر اساس مطالعه لانگ (The Lang Study) وجود ندارد.

   در اکتبر سال 2009، در سازمان محیط زیست وزارت محیط زیست و حفاظت از طبیعت آلمان فدرال، ممنوعیت BPA را برای محصولات کودکان به ویژه پستانک و محصولاتی که در تماس با مواد غذایی است را اعلام کرد.

   سازمان غذا و دارو (FDA) در تحقیقاتی که بر روی صدها نفر انجام داده است مقدار بسیار کم BPA را بی خطر اعلام کرده است. در ادامه سازمان غذا و دارو در تحقیقات مستمری که در مورد BPA انجام داده است، پیشنهادات زیر را برای کاهش نگرانی ها بیان می کند:

   از محصولاتی که برچسب BPA-Free (بدون مواد مضر) دارند استفاده کنید. تولید کنندگان در حال تولید محصولات بیشتری با عنوان BPA-Free هستند. اگر محصولی بدون این برچسب هست، به یاد داشته باشید که بعضی از آنها و نه همه، پلاستیک هایی هستند که از مواد بازیافتی با کد های 3 یا 7 هستند که ممکن است از BPA ساخته شده باشند.

از مواد غذایی کنسرو شده کمتر استفاده کنید. مصرف مواد غذایی کنسرو شده را کاهش دهید زیرا اکثر قوطی ها با BPA اندود شده اند.

   از حرارت دادن مواد پلاستیکی اجتناب کنید. موسسه ملی علوم بهداشت محیط زیست، بخشی از موسسه علوم بهداشت، توصیه میکند از گذاشتن ظروف پلاستیکی پلی کربنات درون مایکرویو و شستشوی آن ها با ماشین ظرفشویی بپرهیزید، زیرا ممکن است در زمان حرارت دادن و یا شستن ظرف شکسته و BPA موجود در آن وارد مواد غذایی شود.

   از ظروف جایگزین استفاده کنید. برای گرم کردن غذا و مایعات از ظروف شیشه ای و یا ظروفی که از جنس استیل ضد زنگ هستند، به جای ظروف پلاستیکی استفاده کنید.

   گفتنی است سیاست Tcoffee  برای ارائه محصولات Finum ساخت کشور آلمان، توجه به سلامت و بهداشت غذایی بوده چرا که تمام محصولات پلاستیکی این شرکت که از جنس تریتان و POM ساخته شده اند و همگی BPA Free (بدون مواد مضر) هستند و در تماس با مواد غذایی محافظ سلامت شما میباشند.