انواع دمنوش ها:

دمنوش بابونه

   از زمان های قدیم خواص دارویی گیاه بابونه شناخته شده است. دمنوش بابونه را به عنوان آرامش بخش استفاده می کنند. در ضمن این گیاه به تقویت حافظه، دفع سنگ مثانه و رفع سردرد و تب کمک میکند. علاوه بر این برای التیام زخم معده و رفع بی خوابی نیز از گیاه بابونه استفاده میشود. پیشنهاد می شود برای برخورداری از خواب آرام 10 دقیقه قبل از خواب یک فنجان دمنوش بابونه میل کنید.

دمنوش برگ و میوه به

   یکی از بهترین نوع دمنوش ها دمنوش برگ و میوه به است. این دمنوش بسیار معطر و خوشرنگ تر از بقیه انواع آن است. دمنوش به برای درمان سرفه خشک، تقویت قوای مغزی، تسکین دهنده قلب و کاهش دهنده استرس و نشاط آور است. از خواص دیگر آن تقویت کبد، معده، اعصاب، رفع بوی بد دهان و التیام دهنده سردرد های مزمن است.

 دمنوش به لیمو

   این دمنوش بویی شبیه لیمو دارد. آرامش بخش، رفع کننده خستگی و مناسب درمان بی خوابی شبانه است، میگرن، سردرد و تپش قلب را بهبود می بخشد و ضمن تقویت معده، مقوی حافظه است و به تنظیم گردش خون کمک می کند.

 دمنوش نعنا

   از قدیمیترین داروهای گیاهی شناخته شده، نعناع است. در یونان باستان برای افزایش قوای جسمانی خود برگ نعنا را به بازو می مالیدند. این دمنوش برای تقویت معده، آرامش بخش، ضد تشنج و سرفه مفید می باشد. یک فنجان چای گرم نعنا سینه درد را آرام می کند و توصیه می شود برای رفع گلو درد، چای آن را غرغره کنید. دمنوش نعنا اگر همراه عسل خورده شود، دارویی مناسب و بی خطر برای برطرف کردن ضعف جسمانی است.

دمنوش بهار نارنج

   این دمنوش به شیوه چای دم می شود و حکمای طب سنتی، آن را برای درمان افسردگی تجویز می کنند. بسیار خوشبو، خوش طعم، آرامش بخش، شاداب کننده و اشتها آور است، به تقویت جسم کمک می کند و تسکین دهنده سردرد عصبی و کاهش دهنده کلسترول خون است.

 دمنوش گل گاوزبان

   تجویز دمنوشی سنتی مانند گل گاوزبان می تواند مرهمی قوی برای سرفه های فصل سرما باشد. این دمنوش، آرامش بخش و نشاط آور است، رنگ چهره را باز می کند، تنگی نفس، گلودرد، دلهره و وحشت را از بین می برد و از غم و غصه می کاهد.

 دمنوش دارچین

   چون این ادویه چاشنی غذاهای خانگی است، در دسترس ترین دمنوش محسوب می شود. دارچین درد کمر، پا و مفاصل را کاهش می دهد و از دلهره و بوی بد دهان می کاهد و موجب افزایش فشار خون شده و رفع کننده سردمزاجی است. این دمنوش محرک اعصاب است و به دلیل طبیعت گرم و خشکی که دارد، قوای جسمانی را افزایش می دهد. البته انواع دمنوش زیره سیاه، گزنه، سنبل الطیب، نعنا، زنجبیل و هل نیز این خواص را دارند.

 دمنوش گشنیز

   اگر حساسیت فصلی دارید نوشیدن دمنوش گشنیز میتواند به جلوگیری از آبریزش بینی و عطسه کمک کند. دمنوش گشنیز مانند آنتی هستامینی طبیعی عمل میکند و برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آلرژی مفید است.

 دمنوش بیدمشک

   طبق طب سنتی دمنوش بیدمشک نوعی آنتی باکتریال و ضد عفونی کننده محسوب میشود. نوشیدن دمنوش بیدمشک سبب رفع جوش های بدن، باعث کاهش حرارت درونی بدن و سبب خنکی می شود.

 دمنوش گل همیشه بهار

   پژوهشگران به تازگی دریافته اند دمنوش و عصاره گل همیشه بهار دارای عناصری است که می تواند به سلول های بدخیم و سرطانی حمله کند و سلول هایی را که در شکل گیری سرطان پوست، سرطان دهانه رحم و لوسمی مزمن (نوعی سرطان خون) نقش دارند، مهار کند. این دمنوش به دلیل ترکیبات فنولیک، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدالتهاب نیز دارد، اما توصیه میشود مصرف این گیاه دارویی با مشاوره انجام شود و از مصرف بی رویه و خودسر آن پرهیز کنید.

 دمنوش چای ترش

   چای ترش بیشتر در مناطق گرمسیری رشد و نمو پیدا می کند. مرکز اصلی آن غرب آفریقا است. مزه آن ترش است و معمولاً با شکر نوشیده می شود چای ترش باعث کاهش فشار خون و حرارت کبد و سبب خنکی و تهویه بدن شده، قند خون را کنترل می کند و باعث تمدد اعصاب می شود، چای ترش با داشتن اسیدهای آلی و ویتامین C به جذب بهتر آهن از غذاهای گوشتی کمک می کند و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. پیشنهاد میشود افرادی که قند، چربی و فشار خون دارند تا دو نوبت از چای روزانه خود را به چای ترش اختصاص دهند، اما مصرف زیاد آن سبب رخوت و سستی می شود.

 دمنوش مخلوط آرامش بخش

   این دمنوش می تواند حاوی گل گاوزبان، اسطوخودوس، سنبل الطیب و بهارنارنج باشد که ترکیب آن معجونی آرامش بخش به شما هدیه می دهد.

   اسطوخودوس برای درمان ضعف اعصاب و برطرف کردن غم و اندوه سودمند است. از خواص سنبل الطیب، بهار نارنج و گل گاوزبان هم رفع کننده ناراحتی های عصبی، دلهره و تشویش و درمان کننده بی خوابی و میگرن است.

 دمنوش مخلوط انرژی زا

   این دمنوش می تواند حاوی گشنیز، هل، دارچین، زنجبیل، میخک و جین سینگ باشد. جین سینگ نیروزا و مقوی است و به عنوان گیاه جوانی در جهان شهرت دارد و در بهبود حافظه و نشاط و تقویت قوای ذهنی و جسمی موثر است. میخک مقوی مغز است و از سرطان جلوگیری می کند. زنجبیل نیرو بخش و مقوی معده و هل، معطر و مقوی بدن و دارچین نیز شادی آور است.

   مصرف گل گاوزبان با عسل برای رفع تنگی نفس تجویز می شود و چون گفته شده حاوی منیزیم است از سرطان پیشگیری می کند. از دیگر خواص گل گاوزبان، تقویت قلب و اعصاب و جلوگیری از تپش قلب است. همچنین تقویت کننده کلیه و پیشگیری کننده از ورم و عفونت است و به دفع سنگ کلیه کمک می کند. مصرف این دمنوش برای زنان باردار و کودکان توصیه نمی شود.